Worki Sztauerskie – Informacje & Instrukcja Użytkowania
Oferowane przez nas worki sztauerskie składają się z wewnętrznej polietylenowej poduszki z zaworem zwrotnym high flow owiniętej warstwami wytrzymałego papieru Kraft lub tkanym workiem polipropylenowym. Rolą wewnętrznej warstwy polietylenowej jest wyłącznie szczelne utrzymywanie powietrza, odporność worka zależy natomiast od warstw zewnętrznych. Warstwy zewnętrzne same w sobie nie są szczelne. Poduszka oznaczona jest nadrukiem. Na nadruku znajdą Państwo informacje o: rozmiarze worka, jego typie, oraz numerze seryjnym i dacie produkcji.
Worek pompujemy poprzez użycie sprężonego powietrza z instalacji lub kompresora, ewentualnie dmuchawy przenośnej. Powietrze powinno być pompowane poprzez zalecane przez nas inflatory umiejscawiane w zaworze worka. Worek sztauerski poprzez zwiększenie swojej objętości ma za zadanie wypełnić lukę pomiędzy ładunkiem, aby uniemożliwić jego przesuwanie się podczas transportu.
Aby napełnić worek sztauerski proszę umiejscowić go w wybranej szczelinie, wsadzić inflator do zaworu i zacząć napełniać powietrzem. Zalecamy stosowanie naszych inflatorów. Worki należy napełniać do momentu, w którym zaobserwujemy, iż wypełniły one zupełnie lukę pomiędzy ładunkami. Dobrze umiejscowiony worek sztauerski potrafi znieść spore naciski, ale aby spełniać swoje zadanie musi szczelnie wypełnić lukę. Częstą praktyką jest pompowanie do momentu zaobserwowania przesuwania się ładunku ale wszystko zależy od typu ładunku i doświadczenia operatora.
Po uzyskaniu założonego wypełnienia , odłączamy inflator a następnie wyłączamy dopływ powietrza z kompresora lub dmuchawę przenośną. Wpięty w worek inflator otwiera zawór zwrotny więc zalecamy taką kolejność. Jeśli chcemy dopompować powietrze, wystarczy podłączyć na nowo inflator i czynność powtórzyć. Następnie zamykamy klapkę żeby do zaworu nie dostawał się brud. Zamknięcie klapki nie ma wpływu na szczelność. Aby wypuścić powietrze z worka, otwieramy klapkę i wciskamy wewnętrzną część zaworu. Po obróceniu wewnętrznej części zaworu można go stale otworzyć a po odwróceniu czynności powrócić do trybu zaworu zwrotnego.
Największa zalecana luka do wypełnienia przez worek sztauerski to okolice 40cm, do tej wartości worek utrzymuje planowaną i badaną wytrzymałość. Na ilustracjach poniżej widać różnice w powierzchni styku z ładunkiem przy lukach 15cm, 35cm, 45cm oraz 50cm. Pamiętajmy iż worek nie może rozszerzać się w nieskończoność, po osiągnięciu wartości krytycznej dalsze napełnianie skutkuje wybuchem worka.
Worek sztauerski nie powinien być wyższy niż ładunek lub dłuższy, jeśli używany poziomo. Worek sztauerski nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z podłożem lub z wystającymi nieregularnymi krawędziami ładunku. Dobrze dobrany i poprawnie zamontowany Worek sztauerski powinien mieć jak największą powierzchnię styku z ładunkiem.
W razie jakichkolwiek pytań, napisz do nas na: office@ysm.com.pl lub dzwoń 00 48 91 433 01 28
Z pozdrowieniami,
Zespół workiysm.pl